Anne Süt Arttırma Yöntemleri

#1
Anne sütü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir beneği besleyebilecek en yararlı besin olarak kabul etmiştir. Anne sütünün bu kadar önemli olamasın da birçok neden vardır. Anne sütü bebeğin ilk 6 ay boyunca ihtiyacı olan tüm ihtiyaçlarını barındırmaktadır. Anne sütü de bu yüzden en azından ilk 6 ay boyunca bebeğe verilmelidir. Bazı durumlarda annede yeterli anne sütü ya da hiç anne sütü bulunmayabiliyor. Bu durumda annelerde süt arttırma yöntemleri kullanarak anne sütünü artırmak gereklidir. Bizde bu yazımızda size anne sütünü nasıl arttırılır, bu konu hakkında bilgi vereceğiz.
anne sütü arttırma yöntemleri.jpg
Anne Sütü Artırma Yöntemleri Nelerdir?
Anne sütünü artırmak için birçok yöntem vardır. Beslenme anne sütü artırmada çok önemlidir. Asla zayıflama diyetleri, emziren anne tarafından uygulanmamalıdır. Yeterli ve dengeli beslenmelidir. Sıvı alımı çok önemlidir. Günlük sıvı alımı yeterli olmalıdır. Gün boyunca 3-3,5 litre su içilmelidir. Sıvı alımı sadece su alarak algılanmamalıdır. Sulu komposto, şekersiz bitki çayları ve çorbalarla da sıvı alımı gerçekleştirilir. Karbonhidrat alımı kesilmemeli ve yeterli miktarda karbonhidrat alınmalıdır. Çünkü süt şekeri bir karbonhidrattır ve aldığınız karbonhidratlardan üretilir. Karbonhidrat alımı için ekmek, tahıl ve baklagiller gibi kaynaklar kullanılmalıdır. Rezene kullanımı da süt arttırmak için çok önemlidir. Birçok bilimsel araştırmada rezene tohumlarının ve rezene çayının kullanımı anne sütünü belirgin bir şekilde arttırmaktadır. Rezene çayı içemem derseniz, suda haşlama ve yağda kızartma yöntemleri ile de kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi kullanımı da çok yararlıdır. Günde bir tabak yulaf ezmesi kullanılarak sütünüzü arttırabilirsiniz. Yeşil sebze ve meyvelerin etkisi de azımsanmayacak derecededir. Semizotu, ıspanak, pazı gibi sebzeleri kullanmak süt üretimini artırır. Ayrıca protein alımı çok önemlidir. Eğer süt içinde protein eksikliği olur ise bu bebekte gelişimi yavaşlatır.
anne sütü arttırma yöntemi.jpg

Anne Sütünü Arttırmanın 7 Yolu

nne sütübebekler için en sağlıklı en önemli ve hatta en lezzetli besin kaynağı. Bebeklerin anne sütü ile besleniyor olması oldukça önemli ve uzmanlar tarafından çok fazla üzerinde durulan bir konu. Zaman zaman çeşitli durumlara bağlı olarak bebekleri anne sütü ile beslemek mümkün olamayabiliyor böyle durumlarda bebekler için hali hazırda üretilmiş formül mamalar mevcut.

Ancak bebeğin anne sütü ile beslenmesi adına bütün şartların yerine getirilmesi ısrarla tavsiye edilmeye devam ediliyor. Emziren annelerde ise anne sütünde zaman zaman azalma olabiliyor. Stres, hormonal değişiklikler, uyku düzeni ya da beslenmeye bağlı olarak böyle bir durum gelişebiliyor ya da bebeğini yeni dünyaya getirmiş olan annelerin ilk günlerde sütü az gelebiliyor. Anne sütünü arttırmanın yollarıda bulunuyor.
anne sütü arttırmanın yolları.jpg
Anne Sütünü Arttırmanın Yolları
  • Anne sütünün azalmasında ilk etken stres ve yorgunluk olarak biliniyor. Bu sebepten özellikle bol bol dinlenmeye ve stresten uzak kalmaya çalışmalısınız.
  • İlk günlerden itibaren bebeğinizi sık sık ve düzenli aralıklarla mutlaka emzirmelisiniz ya da bir süt sağma aleti ile düzenli olarak sağmalısınız.
  • Bol bol sıvı alımına mutlaka özen göstermeli ve aç kalmamaya dikkat etmelisiniz. Süt, ayran ve taze sıkılmış meyve suları tüketmelisiniz.
  • Özellikle meyve kompostoları sütü oldukça arttırıyor. Sevdiğiniz bir kuru meyvenin kompostosunu yaparak günde 2-3 kase tüketebilirsiniz.
  • Kuru inciri haşlayıp suyunu gün içinde 1 bardak kadar içerseniz anne sütünün artmasında etkili olur.
  • Yeşil yapraklı sebzeler sütü arttırmakta etkilidir. Bol bol yeşillik tüketmelisiniz özellikle taze soğan anne sütünü arttırmada etkilidir.
  • Mayalı malt içecekler (kesinlikle alkolsüz) de anne sütünü arttırmakta etkilidir.
Emzirirken Dikkat Edilecekler
Özellikle doğumdan hemen sonra bebeğinizi emzirmeye başlamalısınız. Bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz. Emzirirken bebeği doğru tuttuğunuzdan mutlaka emin olmalısınız. Uyku düzeniçok önemlidir, yeterince uyumaya özen göstermelisiniz.
 
Son düzenleme:
Üst