Bebeklerde Şaşılık Nasıl Anlaşılır?

#1
Bebeklerde Şaşılık Nasıl Anlaşılır.jpg Bebekler ilk doğduğu andan itibaren göz bebekleri ve göz renkleri tam olarak belirgin değildir. Zamanla bebek gelişim gösterdikçe göz bebekleri ve göz renkleri belirginleşmektedir. Bu süreç esnasında bebekler sese daha çok duyarlı haldedirler. Görme yetileri oldukça zayıftır.

Gözlerini yeni açan çocukların birçoğu gözlerini tek bir noktaya odaklayamayabilirler. Bu durumun mutlaka gözlemlenmesi gerekmektedir. Geçici olan bu durum kalıcı hale gelir ise bebekte şaşılık riski oldukça yüksektir.

Peki, bebeklerde şaşılık nasıl anlaşılır? Bebeğinizin gözlerini bir noktaya aynı anda dikip bakabildiğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Öncelikle şaşılığın ne olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Şaşılık bir çeşit göz kaymasıdır, gözler birbirlerine paralel bakamıyorlarsa şaşılık meydana gelmektedir.

Şaşılık çoğunlukla doğuştan olmaktadır ama iler de kafaya alınacak darbeler ya da yaşla birlikte gözlerde ki bozulma ile de olabilmektedir. Bebeklerin gözlerinde oluşan göz kaymalarını ise anlamak çok kolay değildir. Eğer bebeğinizin gözlerinde bir problem olduğunu düşünüyor iseniz mutlaka bebeğinizi bir göz doktoruna götürmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.
 
Üst