Labial Füzyon Açılması Nedir

#1
Tıp dünyasında rahim ağzı kapanması olarak da bilinen Labial Füzyon, kız çocuklarının genital bölgesinde vajina dudaklarının birbirine yapışması durumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum doğuştan gerçekleşen bir sorun değildir. Genellikle doğumdan sonra ilk 6 ay içerisinde görülebilir. Ancak 3 ila 6 yaşa kadar da bu sorun ile karşılaşılabilmektedir. Labial Füzyon hastalığı vajina dudakların birbirine yapışarak idrar yapmayı zorlaştırır. Bazen klitorise kadar kapanan bu yapı vajina ağzının önünde beyaz-mavi bir yapı oluşması ile gerçekleşir. Aileler tarafından genellikle çocuk idrarını yapamadığında fark edilir ve doktora başvurulur. Labial Füzyon, idrar yapmayı zorlaştırır. İdrar yollarının önünü kapadığı için ağrılı ve acılı bir sürece neden olur. Kız çocuğunuz tuvaletini yapmakta zorlanıyorsa bu tehlike ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

Labial Füzyon bölgenin tahriş olmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Genital bölgenin alkol oranı fazla ıslak mendiller ile temizlenmesi, kullanılan bebek bezinin sentetik olması, genital bölgenin az veya aşırı temizlenmesi ya da cinsel istismar bu hastalığa yol açan tahrişe neden olmaktadır. Bu nedenle kız çocukların altı temizlenirken kullanılan malzemelerin pH oranları incelenmeli, genital bölgenin temizliği düzenli olarak yapılmalı, sentetik bezler kullanılmamalı ve genital bölge temizlenirken bölgeye çok fazla baskı uygulanmamalıdır. Kız çocukları bezi bırakıp iç çamaşıra geçtikleri dönemde de Lebial Füzyon ortaya çıkabilir. Bu dönemde kullanılan iç çamaşırının da sentetik değil pamuklu olması tahrişe neden olmaması açısından önemlidir. Eğer çocuğunuz tuvaletini kendi yapmaya başlamışsa çocuğa uygun bir dille anlatılarak genital bölgenin iyi temizlenip temizlenmediğinin kontrol edilmesi gerekir.
labial füzyon.jpg
Lebial Füzyonda tedavi basit bir şekilde ilerlemektedir. Genellikle aileler böyle bir sorunun olduğunun farkına varmayabilir. Çocuğun genel rutin kontrolleri sırasında doktor tarafından fark edilir. Lebial Füzyon idrar yollarının önünün tıkanmasına yol açtığı için geri kısımda idrar birikebilir ve bu durum iç çamaşırında ıslanmalara yol açabilir. Bu durumda da fark edilebilir bir etken ortaya çıkmaktadır. Eğer çocuğunuzun iç çamaşırında sürekli olarak ıslaklıklar ile karşılaşıyorsanız bir doktordan randevu almayı ihmal etmemelisiniz. Lebial Füzyonun tedavisi ilk aşamada enfeksiyon ve tahrişe yol açan etkenlerin ortadan kaldırılması üzerine uygulanmaktadır. Vajinadaki yapışıklığın ortadan kaldırılması için 2-3 hafta süre ile hormon içeren krem kullanılması tedavide yeterli olacaktır. Bu kremler vajinal bölgede meydana gelen kuruluğu gideren östorejen hormonunun salgılanmasını sağlar. Böylece kısa sürede yapışıklık önlenir. Ancak bazı vakalarda yapışıklık durumu daha ciddi boyutlarda olabilir. Uygulanana tedaviye cevap vermeyebilir ve bu durumda cerrahi operasyon(Ameliyat) gerektirebilir. Öncelikle bilinmesi gereken şey ameliyatta kesinlikle kesik olmamasıdır. Vajinal bölgede kesme ile ayırma işlemi yapılmaz. İşlem künt olarak(kesilmeden) uygulanır ve yapışan dudakların ayrılması sağlanır. Cerrahi işlemden sonra sık sık bölgeye bakım uygulanması gerekir. En az 2-3 hafta süre ile doktor tarafından önerilen tedavi yöntemlerinin düzenli şekilde uygulanması gerekmektedir. Tedavi uygulandığı takdirde kısa süre içerisinde herhangi bir operasyon kalıntısı olmadan hasta tedavi edilebilmektedir.
labiel-füzyon.gif
Lebial Füzyon tekrarlama eğilimi olan bir hastalıktır. Bu nedenle annelerin ve babaların kız çocuklarının genital temizliğine önem vermeleri gerekmektedir. ancak şu da bilinmelidir ki aşırı hijyen östorejen hormonunun salgılanmasını önler. Bu durum sonucunda vajianada kuruluk başlar ve tekrardan enfeksiyon ve tahrişe neden olur. Böyle bir durumda Lebial Füzyonun tekrarlama olasılığı daha yüksektir. Çocuğun bezinin sentetik olmaması, Ph değerinde bezlerin kullanılması, bu dönemde ıslak mendillerin her türlüsünden uzak durulması, ıslak mendil yerine çocuğun altının hafif nemli bir bez ile temizlenmesi ve nemli kalabilmesi için bebeklere uygun olan kremlerden kullanılması, iç çamaşırı kullanılıyorsa pamuklu olanların tercih edilmesi öneriler arasındadır. Bu önerilere uyulduğu takdirde Lebial Füzyon veya benzeri bir hastalık ile karşılaşmamak mümkün olacaktır.
 

Ekli dosyalar

Üst