Maya Maskesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

#1
Günümüzde cilt üzerinde uyguladığımız pek çok maske türü bulunmaktadır. Bu maskeler gerek doğal gerek hazır alınmış maskeler olarak sınıflandırılmaktadır. Cildimize en iyi etkiyi doğal yollardan sağlamak cilt üzerinde başka bir tahribat yaratmamak için önemlidir. Bu maskelerden biri de maya maskesi olarak bilinen ve uzmanlar tarafından da önerilen doğal bir maskedir. Maya maskesi içerisinde birçok vitamin ve mineral bulundurmaktadır. Bu vitamin ve mineraller cildin yenilenmesini, sivilce probleminin giderilmesini, kırışıklığı önleyerek yaşlanma etkilerinin azaltılmasını ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.
maya maske.jpg

Maya içerisinde bulundurduğu B6 vitamini sayesinde sivilce oluşumuna meyilli olan ciltleri tedavi etmektedir. B6 vitamini eksikliği hem cildin kurumasına hem de sivilce oluşmasına neden olur. Maya maskesi tüm bu etkileri gidererek pürüzsün bir cilde sahip olmanıza ve cildinizi doğal yollardan nemlendirmenize yardımcı olur. Yine içinde bulundurduğu B2 vitamini sayesinde cilt üzerinde yeni hücre oluşumunu destekleyerek cildin yenilenmesini sağlar. Bu vitamin aynı zamanda egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde de onarıcı etkiye sahiptir. İçerdiği diğer bir vitamin ise B3 vitaminidir. Yaş mayada bulunan B3 vitamini hem cilt hem de saç sağlığı açsından önemli etkilere sahiptir. Özellikle kuru ciltlerin ihtiyacı olan nemin sağlanmasına yarayan B3 vitamini aynı zamanda sivilcelerin daha çabuk şekilde geçmesini ve yeni oluşacak olan sivilcelerin çıkmasını engeller. B1 vitamini ise cildin yaşlanma etkisini azaltarak kırışıklıkları engeller ve cildin gerilmesine yardımcı olur. Daha genç ve daha canlı bir cilde sahip olabilmenizi sağlar. Maya aynı zamanda folik asit ve potasyum içermektedir. Folik asit güçlü bir antioksidandır ve cildin bakterilerden arınmasını sağlar. Potasyum ise kuru ciltlerde meydana gelen pul pul dökülmelere meydan okumaktadır. Cildin iyice nemlenmesini ve bu nemini uzun süre korumasını sağlar.
maya maskesi nasıl.jpg
Maya maskesi pek çok şekilde hazırlanabilmektedir. Cildinizi yenilemek ve canlandırmak için yarım yemek kaşığı yoğurt ile yarım yemek kaşığı mayayı karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 30 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu maske yıpranmış, ve soluk bir hal almış cildinizi nemlendirecek ve canlandıracaktır.

Yaş mayayı sade olarak cildinize sürmeniz bile cildinizin onarılmasında oldukça etkilidir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz mayanın mucizevi onarıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. Bunun için yarım yemek kaşığı yaş maya içine bir miktar bal ve süt ekleyerek karıştırın. Ardından karışımı cildinize uygulayın ve 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu maske cildinizin parlamasını ve yumuşacık olmasını sağlayacaktır. Eğer cildiniz yağlı ise 1 yemek kaşığı yaş maya içerisine 10-12 damla limon suyu ekleyin. Karışımı tüm yüzünüze uygulayın ve yine 30 dakika bekleyip ardından ılık su ile temizleyin. Bu maske ise ciltte oluşan fazla yağı temizler ve yağ yüzünden ciltte oluşa tıkanmış gözeneklerin arındırılmasını sağlar. Aynı zamanda limonun iyileştirici gücü sayesinde cildinizdeki sivilceler kuruyacak ve kısa zaman içerisinde geçecektir. Sivilceler genellikle yağlı ciltlerde daha sık çıkmaktadır. Bu maske sayesinde sivilce probleminden kurtulabilirsiniz. Bu maskeyi düzenli şekilde kullandığınızda cildinizde oluşan farkı gözle görülür şekilde görebilecek ve cilt sorunlarınızdan kurtulduğunuzu hissedebileceksiniz.
maya maskesi.jpg
Maya maskesini cildiniz pul pul dökülecek kadar kuru ise haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Bu sorunlardan kurtulduktan sonra haftada 1’e düşürebilirsiniz. Ancak cilt tiplerinde oluşan dengeler kişiden kişiye değişebildiği için bu maskeyi kullandıktan sonra sizde yarattığı etkiye bakarak kullanma sıklığını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Maya bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabildiği için tüm yüzünüze uygulamadan önce küçük bir kısma sürerek alerjiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer alerjiniz varsa sürülen bölgede kızarıklık veya tahriş gibi durumlar oluşacaktır. Böyle durumlarla karşılaşırsanız kesinlikle maya maskesini uygulamayınız.
 
Üst