Adet Döneminin Gecikme Sebepleri

#1
Adet dönemi kadınlar için önemli bir evredir. Adet görmeye başlayan bir genç artık tam anlamıyla yumurtalık gelişimini tamamlamış durumdadır. Düzenli adet sağlıklı bir bedenin sinyalidir. Fakat bazı zamanlarda bu evre sekteye uğrar gecikmeler yaşar. Kadınlarda adet döneminin gecikmesinin sebepleri bazı nedenlere dayanmaktadır.
adet dönemi gecikme.jpg
Kadınlarda Adet Neden Gecikir?
Hamilelik;Başlıca adet gecikmesinin temel sebebi olarak ve herkes tarafından bilinen hamilelik şüphesidir. Bir kadın hamile ise o ay içerisinde adet görmez. Çok ender durumlarda da olsa üstüne adet görme denen olay yaşanabilir.
Stres;O dönem içerisinde çok fazla sorunu kafanıza takmış ya da yaşamışsanız strese bağlı olarak adet gecikmesi yaşayabilirsiniz. Biraz rahatlayıp stresten arındığınızda eski adet düzenine geçebilirsiniz.
Fazla spor ve zayıflık;Aşırı spor kilo kaybına neden olurken vücuttaki östrojen hormonunun da düşmesine neden olur. Buna bağlı olarak adet döngüsünde düzensizlik oluşur. Bu tür durumlarda pekmez, kuruyemiş gibi kan yapıcı gıdalar tüketirseniz adetinizin de düzene girmesinde destek sağlamış olursunuz.
Hormon bozuklukları;Hormon bozukları sadece adet değil birçok hastalığın habercisi olabilir. Başta tiroid bezlerinin az ya da çok çalışması, çikolata kisti denilen kadınları oldukça zorlayan yumurtalık kistleri adet dönemi hem aksatır hem de ağrılı oluşmasına neden olur. Bazı kadınları hormonal bozukluklar sebebi ile hamile kalamamaktadır.
Kadınlarda Adet Neden Gecikir.jpg
Adet Döneminde Ağrılar Nasıl Hafifletilir?
Adet döneminde kasık ve karın ağrıları oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Öyle ki bazı zamanlarda serum alarak düzelen kişiler de vardır. Bu tip durumlarda en öncü ilacı sıcaktır. Ayaklarınızın altına sıcak su torbası koyabilir ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Kasık bölgenize sadece ılık havlu uygulama yapmanız daha doğru olacaktır. Suyun çok sıcak olması durumunda yumurtalıklarınız zarar görebilir.
Adet Döneminde Ağrıları.jpg
 
Üst