Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalı?

#1
Bebeğimizin gelişimi için sevgi ve ilgi ne kadar önemliyse bakımı da bir o kadar önemlidir. Annelerin bu konuda çok hassas ve duyarlı olduklarını gözlemliyoruz. Yeni nesil annelerimiz bebek bakımında bilgiye ve donanıma ihtiyaç duyduklarını ve uygulamaya çalıştıkları biliniyor. Günümüzün imkanlarından faydalanıp faydalı bilgiler aramaya koyuluyor. Ne yazık ki internet üzerinde tavsiye edilen her bilgi doğru olmadığı gibi doğru bilgi veren web siteleri ve uzmanlarıda güvensiz hale getirebiliyor. Bu gibi detayları cehre.com ailesi olarak biliyor. Güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgileri sizler için derleyip toparlıyoruz..
Evlatlarımız, çocuklarımız fazlasıyla değerli ve kıymetli farkındayız..
bebek masaj.jpg
Annelerimize bebeğinin bakımı için uygulayabilecekleri tavsiyeler ve önerileri şöyle sıralayabiliriz.
Annenin bebeğine dokunurken eli sürekli temiz olması hem bebek açısından hem de sağlık açısında son derece önem taşıyor. Bebeğin kişisel bakımı özen gösterilirken yapılması gerekenler:
Kulak temizliği dikkatli yapılmalıdır.
Kulak temizliği yapılırken, kulak çöpü dediğimiz aparat kullanılmamalı ve sadece kulak kemerini dediğimiz bölgeye pamuk yardımı ya da nemli bir bez ile silmek yeterli olacaktır.
Gözlerinde oluşan çapaklar, kaynatılmış ve ılıtılmış su ile temizlenebilir.
bebek mama yedirme.jpg
Dünyaya geldiği günden itibaren bebeğin tırnakları düz, batık oluşmayacak şekilde kesilir ve kenarları hafif törpülenerek düzeltilir.
Ağız kenarları silinir,ağzının içi için özel bir temizlik gerektirmez; çünkü tükürük bezlerinin temizleyici bir özelliği vardır. Ancak pamukçuk denilen bir madde görüldüğünde karbonatlı su ile yıkanabilir ya da eczaneden bunun için özel ilacı kullanılır.
Bebeklerin burunları genelde tıkanır ,burun tıkanıkları için aspiratör kullanımı bir miktar zararlıdır. Çok sık kullanmamakta fayda vardır.Aspiratör negatif basınç uyguladığı için burun mukozası daha da şişip, tıkanabilir.Banyo yaptırırken tuzlu su yapılıp birer damla damlatmak, hem temizlik hem nem hem de burun tıkanıklığını gidermek açısından yeterli olacaktır.
Cilt temizliği için en uygun yöntem banyo ile yapılır. Bebek her gün ılık su ile onlara uygun şampuanla yıkanabilir. Şampuan seçerken dikkat edilmesi gereken husus PH nötr olan ve içerisinde kozmetik ürün barındırmayanlar tercih edilmelidir.
Kız bebeklerde alt temizliği suya batırılan pamuklarla veya sadece su içeren ıslak mendillerle, önden arkaya doğru yapılmalıdır. Kullanılan mendil veya pamuklar alkol içermemelidir.
Erkek bebeklerde ise; sünnet derisi geriye çekilmemelidir. Böyle yapılırsa deri çatlayıp, iltihap kapabilir ve enfeksiyonlara sebebiyet verir.

bebek bakımı.jpg
Bebeğin giysileri pamuklu ürünlerden seçilmelidir, kullanmadan öncede güzelce yıkanıp ütülenmesi gereklidir.
Bebeğin göbek kordonu bakımıda çok önemlidir. Doğumdan sonra 10 gün sonra düşebilir. Göbek bağı düşmeden su ile temas edilmemelidir ve dikkatli olunmalıdır. Bunun için o bölgenin kuru tutulması dikkat edilir itina gösterilmelidir. Doktorunuzun önereceği alkollü bir antiseptikle sabah akşam pansuman yapılırsa iyi olur.
Bebek doğduktan bir süre sonra günden dışarı çıkartılabilir. Ancak kalabalık ortamlarda bulunmaması yararlı olur. Sürekli dışarıda olmak bebeğin bakımının ihmal edilmesine ve rahatsızlanmasına sebep olabilir.
Bebeğimize hassas bakım gerektiren durumlar olduğunda doktor tavsiyesi ve gözetimi altında müdahale etmeniz önerilir. Örneğin hastalık, ameliyat, sağlıksal durumlar sonrası bakım ve temizlik gibi detaylar doktor tavsiyesiyle birebir yapılmalıdır.
Bebeğiniz ve siz sağlıklı sevgi dolu günler yaşamanız dileğiyle.
 
Üst