Bebek gelişimi hakkında dikkat etmeniz gerekenler

#1
Bebeklerimiz çocuklarımız bizim için en değerli varlıklar olsa gerek.. Kimimiz tecrübeli, kimimiz ilk kez ebeveynlik tecrübesi yaşıyoruz. Günümüzde internet kullanımı ve genç annelerin oranı paralel olarak yükselmekte olduğu için tecrübesiz anne ve babaların internetten doğru kaynaklar aracılığı ile bilgi alması şüphesiz oldukça önemlidir.Bizler de bu yazımızda sizlere faydalı olabilmek adına çeşitli kaynaklardan doğruluğu kanıtlanmış. Uzmanlar tarafından derlenen makalelerden esinlenerek içerik sunmaya çalıştık. Haydi geçelim bebek gelişimi hakkında hangi konularda dikkat etmeniz gerektiği hususlarına.
Bebeğinizin gelişiminde bakımı ve sağılıklı olması gelişim süreci çok önemlidir.Mevsimine ve hava şartlarına göre rahat giysiler kullanılmalıdır.Kendiniz nasıl giyiniyorsanız bebeğinizin de öyle rahat edeceği giysiler tercih etmelisiniz.
Kendiniz ince bir tişörtle dururken,bebeği kışlık battaniyelere sarmayın!Bebeği aşırı giydirmek ve sarmak onu raharsız ve huzursuz eder.Bebeğinizin üşüdüğünü göğüs ve sırtından anlayabilirsiniz.
bebek gelişimi3.jpeg
Bebek hareket eder, onu asla kanape,koltuk ve alt değiştirme masası gibi bir yerde yalnız bırakmayın. Yanından ayrılacaksanız,korunaklı yatağına koyun ya da bebeğinizi de yanınızda taşıyın.
Güneş ışıkları bebeğinizin hemen kızarmasına neden olur.Dışarı çıkartırken geniş kenarlı şapkayla güneşten koruyun.
Bebeğinizin sağlığı için yanında sigra içmeyin,başkalarınında içmesine olanak vermeyin hemen ordan uzaklaşın.Olumsuz hava bebeklerde solunum yolu enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonuna neden olur.
Dikkat edilmesi gerekenler basit ama bir o kadar önemlidir;
Örneğin bebeğiniz kucağınızdayken veya onu emzirirken sıcak içecekler kesinlikle içilmemelidir.
Bebeği asla yalnız yüzüstü yatırılmamalıdır.
Bebeğinizin yatağında yastık, büyük oyuncak, plastik poşet türü şeyler asla olmamalıdır. Boğulmaya neden olabilir.
bebek gelişimi.jpg
Bebeğiniz Neler Yapabilir?
Bebeğinizin gelişim sürecinde beş duyusu günden güne artmaktadır. Başı büyük ve ağırdır, boyun kasları güçsüz olduğu için bir süre desteklenmesi gerekir.
Karın üstü yatırdığınızda başını kısa süre kaldırabilir. İlk günler oturtulmamalıdır.Altı ay sonra oturmaya başlar ,yanlarına destekleyerek tabikide.
Parlak ve ışıklı objelere bakmayı sever.Canlı renklere tepki verirler.
Yüksek ve şiddetli sesleri duyar ve irkilir hatta korkabilir.
Annesinin sesini duymaktan hoşlanır,Huzursuz olduğunda konuşarak onu sakinleştirebilirsiniz. Kokunuzu alır ve hisseder.
Huzursuz ve agresif olduğu zamanlarda onunla konuşabilir hatta şarkı söyleyebilirsiniz.
Aile üyelerinin seslerini ve yüzlerini ayırt edebilir. Gülümseyerek belli eder.
Sesleri taklit etmeye başlar. Kendi kendine sesler çıkartabilirler.
Tat alma duyuları bir süre sonra gelişir. Ekşi ve tatlı gıdalarda tepki verirler.
bebek gelişimi2.jpg

Her anne bebeğinin sağlıklı gelişmesine özen gösterir. Bu özeni gösterirken aşırı davranışlardan uzak durulması gerekir ve onlar için en iyi olan ne ise o yapılmalıdır. Bu alanda tecrübe kazanmış aile bireylerinden yardım alabilir ve doktorunuza danışabilirsiniz.
Bir çok yararlı bilgiyi alan ebeveynlerin bu bilgileri iyi sentezlemesi, kendi süzgeçlerinden sağlıklı bir şekilde geçirerek uygulamasında fayda var. Elbette her detay ve her söylenen bütün bebekler için geçerlidir diye bir kural yok ancak geneli bu şekildedir. Ve sunulan içerikler sizi tecrübeli anne babalar yapmak yolunda başarıya ulaştıracaktır.
Bu tip bilgilerin devamı için anne bebek kategorisini ziyaret edebilir, sayısız orijinal ve kaliteli içeriklerden bilgi alabilirsiniz.

Sağlıklı sevgi dolu günleriniz olsun.
 
Üst