Bebekler İçin Ek Gıda Tarifleri

#1
Bebekler İçin Ek Gıda Tarifleri

Bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü bebeklerin ihtiyacı olan tüm besinleri içeren mucizevi bir ilaç gibidir. Bebeklerin ilk 6 ay gerekli olan besinleri anne sütünden aldıktan sonra ek gıdaya geçilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ek gıdaya geçmek çok zorlu bir süreç olabilir. Bebek, yemekleri reddedebilir, sevmeyebilir ve ek gıdaları tüketmeyebilir. Bu konuda zorlanan bir anne iseniz uzman bir doktordan yardım almanız önerilir.
Ek gıda, bebeklerin ilerde oluşabilecek demir eksikliği gibi sorunların önlenmesi açısından önemlidir. Ayrıca bebeğin anne sütünü yavaş yavaş bırakması ve ihtiyacı olan vitamin, mineral, kalsiyum gibi gelişimini etkileyecek elementlere alışması gerekmektedir. Annelerin bebeklerinin gelişimini tamamlaması açısından içerisinde bol miktarda vitamin, kalsiyum, çinko gibi elementler barındıran besinleri tercih etmeleri gerekir. Bu besinler arasında havuç, patates, yeşil sebzeler, muz, avokado, pirinç, yulaf, arpa, elma, bal kabağı, şeftali, yoğurt gibi yiyecekler bulunmaktadır. Bu besinler uzman doktorlar tarafından onaylanmış ve önerilmiş besinlerdir. Bebeğiniz için bu besinler ile hazırlayacağınız bir öğün onların kemik gelişimine destek olacak, demir eksikliğini önleyecek, gerekli olan vitamin ve kalsiyumları sağlayacaktır. Bebeğinize bu yiyecekleri sevdirmenin en iyi yolu birkaçını karıştırıp püre haline getirmek olacaktır. Hem taneli bir yiyecekten daha iyi bir kıvama ulaşabilir hem de tek başına sevmeme olasılığı yüksek olan besinlerin tatlarını diğer yiyecekler ile bastırabilirsiniz.
havuç püresi.jpg
Havuç ve Patates Püresi
Bebeklerin anne sütünden sonra tatlı bir lezzete geçmesi çok daha kolay olacaktır. Bunun için hem besleyici hem de doyurucu etkiye sahip patates ve havuç kullanılarak yapılan bir püre faydalı olacaktır. Havuç içerisinde bolca vitamin bulunduran bir sebzedir. Patates ise doyuruculuk bakımından oldukça etkilidir. Püre içinde kullanacağınız havuç tatlı olursa bebeğinizin hayır demesi çok daha düşük bir olasılık olacaktır. Her iki sebzenin de herhangi bir alerjen etkiye sahip olmaması da bebeklerin yemesi bakımından önerilmektedir.
Malzemeler:
3 adet tatlı havuç
2 adet orta boy patates
2 su bardağı su
Yapılışı:
Tüm sebzeleri iyice yıkayıp temizliğinden emin olduktan sonra kabuklarını soyalım. Havucu da patatesi de küp küp doğrayalım. Eğer evinizde buhar tenceresi varsa sebzeler yumuşayana kadar bu tencerede pişirin. Eğer yoksa 2 su bardağı su içinde haşlayabilirsiniz. Haşlandıktan sonra oluşan suyu dökmeyin. Sebzeler kadar sebzelerin suyu da bebekler için oldukça besleyicidir. Haşlanan sebzeleri iyice süzdükten sonra bir tabakta çatal ile ezelim. Püre kıvamına gelene kadar sebze suyu ekleyerek kıvamını ayarlayalım. Başlangıçta içerisine tuz veya benzeri bir madde koymayın. Bebekler için tuz zararlı olabileceği gibi sebzelerin kendi tadını bilmesi çok daha faydalı olacaktır.
muz şeftali püresi.jpeg
Elma, Muz ve Şeftali Püresi
Bebeğinizin severek yiyeceği bu tarifi güvenle hazırlayabilirsiniz. Her bir meyve de vitamin bakımından oldukça zengindir. Elmanın içinde bulunan lif oranı sayesinde doyuruculuğu da oldukça yüksektir. Tuzlu besinleri yemekte zorlanan bebekler için bu tatlı püre tarifi hem çok besleyici hem de çok doyurucu olacaktır.
Malzemeler:
1 adet elma
1 adet muz
1 adet şeftali
Yapılışı:
Tüm meyveleri kabuklarını soyarak ve çekirdeklerini çıkararak küp küp doğrayalım. Ardından bol su ile yıkayalım. Yıkanan meyveleri mutfak robotunda püre haline gelene kadar iyice çekelim. Çok kısa sürede oldukça basit şekilde hazırlanan bu püreyi buzdolabında 3 aya kadar saklayabilirsiniz.
yulaf inçir püresi.jpg
Yulaf ve İncir Maması
Tahıllar hem yetişkinler hem de bebekler için oldukça besleyici ve doyurucu besinlerdir. Tek başına yedirildiğinde pek sevilmeme ihtimali olsa da meyveler ile karıştırıldığında bu besinler tüketmek çok daha kolay olacaktır. Özellikle incir gibi besleyici meyveler ile karıştırıldığında hem tat oranı hem de protein oranı artacaktır.
Malzemeler:
1 kahve fincanı yulaf ezmesi
1 orta boy kuru incir
Yapılışı:
1 fincan yulafı önceden bir miktar suda bekletelim. Yulaf sertliğini kaybedene kadar beklemelidir. Daha sonra küçük bir tencere içinde yulafa su ekleyerek kaynatalım. Yulafın yumuşadığından emin olana kadar kaynatmalısınız. İyice yumuşayan yulafı tencereden başka bir kaba alalım ve suyunu süzelim. İncirin kabuklarını soyarak küçük parçalar halinde küp küp doğrayalım. İnciri de bir miktar yumuşaması için suda bekletebilir veya 10 dakika kadar ocakta kaynatabilirsiniz. İnciri de ocaktan aldıktan sonra yulafla birlikte mutfak robotundan geçirelim. Püre haline gelmesi için bir miktar yulaf suyu veya incir suyu kullanabilirsiniz. Püre kıvamını tutturduktan sonra bir kaseye alarak bebeğinize verebilirsiniz. Eğer tadının tatlı olmadığını düşünüyorsanız az miktarda bal ile tatlandırabilirsiniz.
 
Üst