Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi Nelerdir?

#1
Göz Kayması Tedavisi Nelerdir?
bebeklerde göz kayması.jpg
Göz kayması yani şaşılık doğumdan itibaren her yaşta görülebilir. Yeni doğanların gözünde ilk altı ayda herhangi bir kayma olmadan da şaşılık olabilir. Bu tip kaymalar kısa süreli geçicidir. Bebeğin sinir sisteminin tam gelişmemesine bağlıdır. Ancak kayma sürekli ve sık olarak aynı yöne doğru oluyorsa bu şaşılık olarak ifade edilir. Sebebi erken doğum, doğuştan gelen bir katarak hastalığı, doğum travması ve buna bağlı beyin hasarı, bebeğin anne karnında geçirdiği enfeksiyonlar, annenin hamilelik sırasında ilaç kullanması veya epilepsi olabilir. Hipertansiyon, miyop, astigmat gibi hastalıklar özellikle altıncı aydan sonra bir veya ikinci gözde kalıcı kaymaya neden olurlar.

İki Gözde Kayma Oluşumu
bebeklerde göz kayması 2.jpg
Çocuk açısından hep aynı gözün kayması daha olumsuz bir durumdur. O gözün az gördüğünü düşünür. Kayma iki gözde de oluyorsa tedavi daha kolaydır. Çocuk iki gözünü de kullanabiliyor demektir. Tedavi de çocuğun göz bozukluğu uygun gözlükle düzeltilmeli ve mücadele edilmelidir. Eğer gerekirse kayma ameliyatı da yapılmalıdır. Eğer kayma katarakttan kaynaklanıyorsa tedavisi zaten ameliyattır. Erişkinlerde ve özellikle yaşlılarda şaşılığın en büyük nedeni damar tıkanıklığı, Hipertansiyon ve şeker hastalığıdır. Travma, guatr, bazen göz çevresindeki kitleler de kaymaya sebep olabilir. Çocukluk zamanlarında görülen ve sonrasında düzelen bir kayma da ilerleyen yaşlarda tekrar ortaya çıkabilir.

Hekim Kontrolünde Olmak Gerekiyor
bebek göz kaymak.jpg
Göz kayması tedavisi nelerdir? Sorusunun cevabı ise mücadele konusunda kesinlikle bir hekim kontrolünde olmak gerekiyor. Hekim kontrolünde olmadan yapılacak hiçbir tedavi kesinlikle kabul edilmemeli ve uygulanmamalıdır. Göz kayması tedavisi ne yapılabilecek herhangi bitkisel bir çözüm de bulunmamaktadır bu nedenle gerek ağız yoluyla gerekse dışarıdan sürmek maksadıyla herhangi bir uygulama kesinlikle yapılmamalıdır. Bu durum hastanın hastalığının daha fazla ilerlemesine sebebiyet verebilir.
 
Üst