Fitness mı Doğa Aktiviteleri mi?

#1
Yaz sezonunun yaklaşmasıyla spor faaliyetleri herkesin aklının bir ucunda kalmaktan hayata geçirme aşamasına gelmiş durumda. Bir çok kişi kapalı salon aktiviteleri yani fitness gibi sporlar mı yoksa doğa, dağ, deniz, park gibi alanlar da spor aktiviteleri mi buna karar verebilmiş durumda değil..
doğa yürüyüş.jpg
Bu yazımız da sizi yaza hazırlayacak spor aktiviteleri için kararınıza yön verebilecek bazı detaylardan bahsedeceğiz.

Öncelikle fitness sporu ile başlayalım fitness hakkında detaylı bilgiye web ortamı üzerinden bir çok kanal aracılığı ile ulaşabiliyorsunuz bu konuya girmek yerine detaylara gireceğiz. Zaten bir çoğumuzun mahallesinde ilçesinde fitness salonu bulunmakta kısacası konuya genel olarak hakim sayılırız.

Fitness sporu herkesin tercih edebileceği bir spor kesinlikle değildir. Kadın erkek fit bir vucut kaslı bir vucut elbette ister ancak fitness yapısı gereği bir çok etken taşıyan vucut gelişiminizi beden gelişiminizi farklı farklı sebeplerle geliştiren bir spordur. Kısa vadeli spor olarak veya sadece yaz sezonu için yapılacak aktivite kesinlikle değildir. Spor salonlarının en çok yaz ve bahar aylarında kayıt olması aslında büyük bir tezatlıktır. Şüphesiz bu kadar kısa bir sürede daha önce temeli olmayan kişilerin sıfırdan fitness'a başlaması kesinlikle önerilmez. Bunun nedeni fitness yoğun ve yorucu bir spordur. Genel olarak kışın yapılır, yazın yağ yakım dönemine girilerek yapılan kasların çıkması, belirginleşmesi sağlanır. Sıfırdan yaz sezonunda başlayan bu kişiler sıcak havalarda bu spora adapte olamayacağı için istediği görünüme ulaşamayacaklardır. Kas gelişiminin faydasını görebilmek için beslenme düzeyini dikkate almak gereklidir. Protein ve karbonhidrat alımı oldukça önemlidir. Bu nedenle fitness eğer sizin için oldukça önemli bir sporsa ve kesinlikle geçte olsa yaz da olsa başlıyorum başladım başlayacağım diyorsanız mutlaka düşük tempolu ve düşük ağırlıklı başlamanız önemlidir. Fitness öncesi beslenmeniz dikkat etmeli yaz döneminde yağlı yiyecekler yememelisiniz.

doğa aktiviteleri.jpg
Fitness ve doğa aktiviteleri arasında kararsız kalan kişilere eğer yüksek tempolu aktivitelerden hoşnut değillerse kesinlikle doğa aktivitelerini öneriyoruz. Dağ ve deniz yürüyüşleri düşük veya yüksek tempolu aktiviteleri önermekteyiz. Düşük tempoyla sahil, deniz, park yürüyüşleriyle başlanılabilir. Ağır tempo ve yüksek tempoya geçiş için dağ yürüyüşleri veya sahil park yürüyüş alanlarında yüksek tempolu koşu öneriyoruz.

Fitness'in amacı body fit yani vucut geliştirme olsa da doğa sporlarıyla da vucudu geliştirmek mümkün. Doğa aktiviteleri sırasında koşu sonrası mekik şınav gibi faaliyetleri mutlaka yapmalısınız. Amacınız bu ise elbette.
spor fitness.jpeg
Doğa aktiviteleri yapan kişilerin evinde vucudunu geliştirmek için faaliyetler de aktiviteler de bulunması tabi ki önerilir. Doğa koşulları gereğince bir çok bölgenin geliştirilmesi dışarıda mümkün olmayabilir. Eğer fitness salonunda çalışmıyor evden ve dışarıda çalışıyorsanız sizin için önerimiz evde vucut geliştirme faaliyetlerinize devam ederek doğa sporlarınızı desteklemeniz olacaktır.

Yazımızı toparlamak gerekirse eğer vucut geliştirme, kilo ve yağ yakımı aktiviteleri için spor tercih etmeyi düşünüyorsanız mevsim sezon ve mevcut bulunduğunuz ayın durumu oldukça önemlidir. Fitness için sizlere kış dönemini uygun görüyoruz. Mevcut hava şartlarının olumsuz ve yaz sezonuna bir sürenin olması nedeniyle kapalı spor aktivitelerinin yapılması tabi ki sağlıklı olarak yapılması önemlidir. Fitness gelip geçici veya sık ara verilebilecek bir spor dalı değildir bunu unutmamakta fayda var. Fitness ağır ve yetişkin sporu olduğu için öncesinde bir sağlık sorununuz varsa doktor tarafından onay almalısınız.

Eğer kısa vadeli spor aktivitelerini kendinize daha uygun buluyorsanız doğa aktiviteleri sizin için idealdir.

Spor yapın zinde kalın!
 
Üst