Hamilelikte Gebelikte Ağız Ve Diş Bakımı

Cehre

Administrator
Yönetici
#1
Hamilelik dönemi; bir kadının hayatında ki en zor, en yorucu fakat bir o kadar da güzel ve anlamlı dönemlerinden birisidir şüphesiz. Bu nedenle, bu dönemi bazı konularda normal bir dönem gibi düşünmek yerine, daha farklı, daha hassas ve pek çok konuda biraz daha dikkatli davranılması gereken bir dönem olduğunun bilincine varmalı ve buna göre hareket etmeliyiz. Özellikle anne adaylarının, yani hamilelerin en başta beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri ve hem kendisine, hem vücuduna hem de taşıdığı ikinci can'a faydalı olacak gıdalar tüketmeye özen göstermeleri gerekmektedir.
ağız diş bakımı.jpg
Bu dönemde özellikle dikkat etmemiz gereken pek çok konu vardır. Alkol ve sigaradan uzak durmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, stresten uzak durmak, tükettiğimiz gıdalara dikkat etmek, uyku düzenimize dikkat etmek ve tabii ki kişisel bakımımıza gerekli ölçüde özen göstermek bu altın kurallardan sadece birkaç tanesidir. Peki, bütün bunların yanında; Hamilelikte gebelikte ağız ve diş bakımı nasıl ve ne şekilde olmalıdır?

Hamilelik dönemi; bir kadın için çok farklı bir dönemdir. Bu nedenle bu dönemde; beslenme alışkanlığından, uyku düzenine kadar, kişisel bakımdan, tükettiğimiz gıdalara kadar pek çok konuda dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlardan birisi de kişisel bakım konusudur. Kişisel bakımın en önemli bölümlerinden birisi de ağız ve diş sağlığı bölümüdür.

Peki, Hamilelikte Gebelikte Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?
gebelik ağız bakımı.jpg
Zaman zaman; ağız ve diş sağlığıkonusunda yaptığımız basit hatalar, telafisi çok zor hatta bazen imkânsız sonuçlara neden olabiliyor ne yazık ki. İşte bu yüzden ağız ve diş sağlığı bakımını ihmal etmemeli, düzenli olarak gerekli kontrolleri yaptırmalıyız. Ağız ve diş bakımının her zamankinden çok daha fazla dikkat edilmesi gereken dönemlerde, örneğin hamilelik döneminde başvurulan yanlış yöntemler nedeniyle bazen sağlam olan dişler bile kaybedilebiliyor ne yazık ki. Hamilelik döneminde ağız ve diş bakımı konusunda dikkat etmemiz gerekenlerden kısaca bahsedelim.
gebelikte diş bakımı.jpg
  • Diş çürüğü tedavisi hamilelik döneminden önce yapılmalıdır. Hamilelik döneminde yapılan çürük tedavisi; erken doğum ya da düşük yapma gibi sorunlara yol açabilmektedir.
  • Kustuktan hemen sonra diş fırçalanmamalı, ağız bol su ile çalkalanmalıdır. Bunun tersi bir işlemde mide asidi diş fırçalama ile birleşerek dişlerde hasara ve tahribata neden olmaktadır. Hamilelik döneminde dişler daha az fırçalanmalı gibi yanlış bir düşünceye kapılmak yerine; tıpkı normal dönemde olduğu gibi bu dönemde de dişler sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa, özenli ve dişlere, diş etlerine zarar vermeyecek biçimde fırçalanmaya devam edilmelidir.
  • Yine bu dönemde; doğru bilinen yanlışlardan bir başkası da, hamilelik döneminde diş taşı (plak) temizliği yaptırılmamalı düşüncesidir. Tam tersine yine bu dönemde de ağız ve diş sağlığına, bakımına dikkat edilmeli, düşler düzenli olarak fırçalanmalı, diş taşı temizliği de yine düzenli olarak yaptırılmalıdır.
  • Hamilelik döneminde ağız gargarası yapılmaz düşüncesi son derece yanlıştır. Tam tersi yine gebelik döneminde ağız ve diş bakımı konusunda bize faydası olacak olan uygulamalardan birisi de ılık suyla ağız gargarası yapılması işlemidir. Ağız gargarası işleminde özellikle ılık su tercih edilmesi diş etlerinin de rahatlamasına yardımcı olmaktadır.
hamilelikte ağız bakımı.jpg
Hamilelik dönemi; hem anne adayının hem de aile içinde ki diğer bireylerin en hassas olduğu dönemdir. Bu hassas olma durumu; hem fiziksel hem de psikolojik açıdan çoğu zaman farklılıklar göstermekte ve değişmektedir. Bu dönemde anne adayları; beslenmelerine, tükettikleri gıdalara ve kişisel bakımına dikkat etmedikleri takdirde bağışıklık sistemi zayıflamakta ve hastalıkla mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar. Bu nedenle hamilelik döneminde; kişisel bakımımıza daha önce olduğu gibi gerekli özeni göstermemiz gerekir. Kişisel bakımın bir parçası olan ağız ve diş bakımını da ihmal etmemeli, düzenli bir şekilde yapmaya devam etmeliyiz. Bu konuda uzmanlardan yardım alarak Hamileliktegebelikte ağız ve diş bakımıkonusunu en iyi şekilde ele almalı ve bu konuda gerekeni yapmalıyız...
 
Üst