Rahim kanseri belirtileri

Cehre

Administrator
Yönetici
#1
Onkoloji hastalık dendiği zaman akla gelen ilk şey kanser oluyor. Kanser hastalığı ciddi hastalıklardan biridir. İnsan organizmasının yaş, kilo ve boyundan asılı olmadan her organında görülebilir. Erkeklerde farklı kanser türlerine rastlandığı gibi, kadınlarda da kanserin farklı türleri görülmekte. Kadın organizmasında en sık görülen kanser türlerinden meme kanseri ve rahim kanseridir. Rahim Kanseri Belirtileri kendini hemen belli etmez. Kanseri yenebilmek için düzenli muayene gerekmektedir. Özellikle cinsel hayatı olan kadınlar, doğum yapan kadınlar senede 1 kere mutlaka doktora görünmeli ve gerekli testleri yapmalıdırlar. İlkin teşhis hayat kurtarır.
rahim kanser belirtileri.jpg
Rahim Kanseri Kendini Nasıl Belli Eder?
Kanser türünden asılı olmadan gizli gelişen, uzun süre kendini belli etmeyen bir hastalıktır. Bazen kansere yakalanmış kişiler senelerce bu hastalıktan habersiz yaşar. Ama her hastalık gibi kanser de günün birinde kendi belirtilerini ortaya koyar. Rahim kanseri kendini farklı belirtilerle gösterebilir. Aşağıdaki bariz belirtilerden bazıları rahim kanserine direkt işaret edebilir.
Kanama
Kadınları doktora gitmelerini mecbur kılan en bariz rahim kanseri belirtilerinden biri kanamadır. Özellikle adet dönemi biten orta yaş üstü bayanlarda uzun süren aradan sonra, örneğin adetten kesildikten bir sene sonra, görülen kanama tehlikeye işaret edebilir. Bu durum hafife alınamaz. Biten adet dönemi, menopoza girildikten sonra kesinlikle yeniden başlayamaz. Görülen kanama sadece rahimde yaşanan ciddi bir rahatsızlıktan meydana çıkmaktadır. Doktora görülmek, kadın hastalıkları uzmanına bu durumu danışmak gerekmektedir. Menepoza daha girmeyen kadınlarda görülen bazı kanama durumları da rahim kanseri belirtilerinden olabilir. Cinsel ilişki sonrası yaşanan kanamalar, iki adet dönemi ortası yaşanan kanama durumları ve uzun süren adet dönemi (10 ile 12 gün arası aralıksız kanama) rahim kanseri belirtisi olabilir. Gereken testleri yaptırmak ve doku örnek alınması keskin sonuçlar verir.
rahim kanseri kanama.jpg
Akıntılar
Kanama yerine sürekli akıntı durumu da rahim kanseri belirtisi olabilir. Sıvı halinde görülen akıntılar ilkin zamanlarda enfeksiyon hastalığını hatırlatabilir. Rahim duvarlarında yaşanan enfeksiyon hastalıklar da zamanla rahim kanserine yol açabilir. Bu durum da doktor muayenesi gerektirmektedir.
Göğüs Şeklinin Değişmesi
Her 25 ile 30 yaş arası kadın mütemadiyen göğüslerini kendileri elle kontrol etmelidir. Bu ağrısız prosedür her ay ayna karşısında yapılmalıdır. Tavsiye olunan bu kontrol kadınlara göğüslerinde yaranan en ufak değişikliği fark etmelerine yardım eder. Kanser belirtileri bu şekilde görülebilir. Fark edilen en ufak değişiklik: göğüs derisinde portakal kabuğunu hatırlatan derinin oluşması, küçük pigment lekelerin yaranması, göğüs ucu ve şeklinin değişimi, göğüs etrafı acı vermeyen kitle oluşumu, göğüs akıntıları (hamile ve emziren bayanlar hariç) doktora gitmenizi gerektirir. Rahim kanseri kendini göğüs değişikliğinde de belli edebilir.
Rahatsızlık
Cinsel organlarda yaşanan sebepsiz ağrılar ve rahatsız edici durum rahim kanserinin başka bir belirtisidir.
rahim kanseri.jpg
Karın Bölgesinde Yaşanan Ağrı
Rahim kanseri uzun süre gizli gelişen hastalıktır. Karın bölgesinde sık görülen ağrı, sık idrar kaçırma durumları rahim kanseri belirtisi olarak meydana çıkabilir.
Yüksek Ateş
Sebepsiz yere uzun süre görülen ateş gelişen hastalığın belirtilerinden sayılır. Bazen haftalarca düşmeyen ateş kanserin belirtisi olur.
Ani Kilo Kaybı
Kanser belirtilerinden biri de görülen hazımsızlık, iştah kaybı ve ani kilo kaybıdır. Kısa sürede diyet uygulamadan aşırı kilo veren kişilerde kanser hastalığı görülmektedir.
Karnın Büyümesi
Rahim borusu kanseri, yumurtalık kanseri, rahim duvarı kanseri zamanı karnın şekli değişmeğe başlar. Karın bölgesinde görülen şişkinlik ve sertlik hafife alınmamalıdır. Ani halsizlikler, ruhsal yorgunluk gibi durumların sık yaşanması da kansere işaret edebilir. Bu belirtilerden birine sahipseniz doktora görünmeniz tavsiye olunur.
 
Üst